Wolontariat szkolny


Najaktywniejsi wolontariusze:

To miejsce czeka na Ciebie

Murawski Patryk 3e
"Nazywam się Patryk Murawski. Uczęszczam do klasy 3 Publicznego Gimnazjum nr 5 w Radomiu. Moje zainteresowania łączę z medycyną oraz fryzjerstwem. Moją pasją jest WOLONTARIAT. W życiu kieruję się zasadą "Wstyd za zło", która polega na eliminowaniu szerzącej się patologizacji życia społecznego, alkoholizmu oraz narkomanii. Jak każdy, dążę do doskonałości. Moją przygodę z "Arką"' zacząłem w 2011 roku. Od trzech lat aktywnie pomagam: odwiedzam publiczne przedszkola nr 15 i 20, dom starości "Pod złotym Dębem", biorę udział we wszystkich organizowanych akcjach m.in. "Radomskie dni godności", "Zbiórki żywności DANON", "Świąteczne zbiórki żywności", "Dziewczynka z zapałkami", "Wielka orkiestra świątecznej pomocy", "Wigilia na deptaku''. Nie zapominam o zwierzętach; To w schronisku, po ciężkim dniu, mogę się wyciszyć. Kieruję się wartościami: uczciwością, miłością, szacunkiem, odpowiedzialnością za siebie i innych, wrażliwością, służbą drugiemu człowiekowi. Jestem otwarty i wrażliwy na wszelkie potrzeby bliźnich, stale kształtuję swoją postawę oraz rozwijam własną osobowość"
Marzena Bałękowska 1a
Klaudia Wrześniewska 2a
Angelika Kustra 2a
Patrycja Mróz 2a
Magdalena Markowska 2a
Marta Gieranowska 1d
Marta Wziątek 2a

 


Najaktywniejsi wolontariusze:

Monika Buchowicz
Hej! Nazywam się Monika Buchowicz i jestem uczennicą klasy III b.  W wolontariacie szkolnym działam od trzech lat. Jest on dla mnie w pewnym stopniu oderwaniem się od monotonności, rzeczywistości... Taki mój drugi świat, który bardzo szybko polubiłam. Moja praca w wolontariacie polega przede wszystkim na pomaganiu innym... potrzebującym. Pracuję z dziećmi ze szkoły podstawowej, którym pomagam w nauce. Uważam, że pomoc innym to wspaniała sprawa, która daje niesamowitą satysfakcję oraz możliwość poznania siebie w różnych sytuacjach. Dla mnie największą radością z tego co robię, jest uśmiech innych... Niby tak niewiele a sprawia, że w sercu robi się od razu cieplej.

Blanka Chucher
Hej! Nazywam się Blanka Chucher i chodzę do klasy III c. W wolontariacie szkolnym działam od trzech lat. Pomoc innym ludziom zawsze sprawiała mi wielką radość, dlatego właśnie zostałam wolontariuszką. Swój wolny czas poświęcam  przyjaciołom, oraz rodzinom którym pomagam. Często z koleżankami wspólnie się uczymy, spacerujemy i chodzimy do kina.

Ewa Czyżniakowska
Cześć! Nazywam się Ewa Czyżniakowska. Jestem uczennicą klasy I k. W wolontariacie działam od września ubiegłego roku. Jest on dla mnie częścią  życia, czymś ważnym. Wolne chwile spędzam ze znajomymi, słucham muzyki. Czas wolny od nauki spędzam także pomagając innym oraz chodząc na szkolenia do KCM Arka.

Ada Gała
Nazywam się Ada Gała. Chodzę do klasy III b. W wolontariacie jestem od trzech lat. W wolnym czasie lubię spotykać się z przyjaciółmi, siedzieć na necie, chodzić na zakupy oraz poświęcać się pracy w wolontariacie. Od zawsze chciałam pomagać innym, dlatego wstąpiłam do wolontariatu. Daje mi to wiele radości i satysfakcji, że mogę się poczuć potrzebna. Wolontariat jest dla mnie bardzo ważny, inny świat. Myślę że gdy skończę gimnazjum, nie zakończę swej przygody z pomaganiem innym.

 

Gosia Jelonek

Hejka! Nazywam się Gosia Jelonek. Jestem uczennica klasy II a. W wolontariacie działam od dwóch lat. Jest dla mnie ważnym zajęciem, które daje mi satysfakcję. Lubię pomagać innym, zwłaszcza dzieciom. W chwilach wolnych od lekcji, lubię posłuchać muzyki, porozmawiać z przyjaciółmi na tzw. gadu-gadu. Jako wolontariuszka często chodzę pomagać dzieciom w przedszkolu (w wieku od 3 do 6 lat). Po zakończeniu gimnazjum chcę dalej kontynuować moją pracę w wolontariacie. 

 

Patrycja Kośla
Nazywam się Patrycja Kośla. Jestem uczennicą klasy III b.  Do wolontariatu należę od trzech lat. Wstąpiłam do niego by móc pomagać innym. Zawsze fascynowała mnie pomoc potrzebującym. Najbardziej lubię, gdy to co robię ma swoje efekty, wiem wtedy że moja praca nie poszła na marne, a ja mogę czuć się potrzebna innym. Uczęszczałam na szkolenia w MOPS-ie, Arce i wielu instytucjach, które właśnie tym się zajmowały. Teraz pracuję jako wolontariuszka, moja praca bardzo mi się podoba, pomaga mi się spełniać. Myślę że kiedy odejdę z gimnazjum nadal będę kontynuowała moją pomoc innym.

Damian Maciąg
Cześć! Nazywam się Damian Maciąg. Chodzę do klasy III d. W wolontariacie działam od trzech lat. Jest on dla mnie oderwaniem od szarej rzeczywistości, daje mi możliwość poznania wielu wspaniałych ludzi. Jest to także okazja do nabrania nowych doświadczeń  i wiedzy. W wolnym czasie lubię spotkać się z przyjaciółmi, słuchać muzyki, poczytać dobrą książkę czy też pograć na komputerze. Zapraszam do wolontariatu!"

Olga Niewiadomska
Cześć!  Nazywam się Olga Niewiadomska. Chodzę do klasy III c. W wolontariacie jestem od trzech lat. Jest on dla mnie czymś bardzo ważnym. Dzięki niemu dowiedziałam się, ile satysfakcji i radości może dać pomoc drugiemu człowiekowi. W wolnych chwilach lubię spotykać się ze znajomymi. Wspólnie wybieramy się na pizze lub do kina.

Iga Pułka
Cześć! Nazywam się Iga Pułka i jestem w klasie II a. Do wolontariatu przystąpiłam w I klasie, chciałam pomagać potrzebującym ludziom wokół mnie, a także sprawdzić swa wytrwałość i umiejętność pracy w grupie. Obecnie pracuję z dziećmi w szpitalu na Józefowie. Wśród wolontariuszy znalazłam wielu przyjaciół. Poza działalnością społeczną interesuje mnie polityka - należę do Parlamentu Młodzieży Miasta Radomia.

 

Olga Jelonek

Agata Wróblewska

Ilona Mąkosa


Opiekunowie:

Wioletta Trojanowska

  Renata Chrobot

Anna Małaśnicka - do 2007 roku


Historia wolontariatu szkolnego:

Wolontariusze w klubie Ośmiu przy PG nr 5, działają od 2001r. To nie tylko młodzież szkolna, ale nauczyciele i pracownicy socjalni. Nasi absolwenci działają dalej w wolontariacie w szkołach średnich.


Debaty wolontariatu:

Podczas realizacji debat, chcemy rozmawiać z wszystkimi młodymi ludźmi i wypracowywać nowe pomysły działań w klasie, szkole, na naszym osiedlu. Chcemy przeciwstawiać się przemocy, agresji rówieśniczej, "znieczulicy społeczeństwa", narkotyzmowi. Chcemy poznawać przyczyny i skutki stosowania używek, wiedzieć jak pomagać tym, którzy nimi "eksperymentują", mieć własne poglądy i wiedzę. Celem naszym jest zmiana świadomości i myślenia niektórych młodych ludzi. Rozmawiając z nimi, chcemy uwrażliwić innych na skutki przemocy, agresji, używek. W działania włączyliśmy samorząd szkolny, a pomagali nam pani Dominika Skupińska z KARAN-u i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3, pani Agnieszka Godkiewicz z Komitetu Ochrony Praw Dziecka, pani Dorota Pater z Wydziałyu Prewencji Komendy Miejskiej w Radomiu, pan Grzegorz Figura z Arki, pani Jadwiga Władoń z Monaru. O naszych problemach i niebezpieczeństwach rozmawialiśmy z udziałem Prezydenta Miasta Radomia i Radomskiego Rzecznika Praw Dziecka.

  • "Przemoc w szkole - Z przemocą można walczyć!" (2006.11.15)

  • ''Bezpieczne wakacje" (18.05.2006)

  • "Przemoc-prawo-tolerancja (06.12.2005)

  • "Używki - wróg czy przyjaciel" (22.11.2005)

  • "Granice wolności"- prawa i obowiązki ucznia (08.11.2005)

  • "Pomóż mi" (25.10.2005)

  • "Młodość równa się trzeźwość" (19.05.2005)

  • "Karać czy wychowywać?" (21.11.2004)


Projekty grantowe:

Wolontariusze naszej szkoły opracowali projekty grantowe: konkurs grantowy "Nowa Szansa", projekt pt. "Ja i Ty to razem My", integracyjne zajęcia teatralne dla dzieci niepełnosprawnych, program grantowy "Sięgnij po swoje marzenia" - temat: Dziedzictwo kulturowe, "Tradycje Świąt Wielkanocnych", pracownia umiejętności, organizacja radiowęzła szkolnego "Głos"


Działania:

Wolontariusze pomagają młodszym dzieciom w Ogródku Jordanowskim, dzieciom w przedszkolach, pacjentom w szpitalu na Józefowie, starszym osobom w Domu Pomocy Społecznej, współpracują z dziećmi niepełnosprawnymi, pomagają uczniom w nauce w innych szkołach. Praca w wolontariacie, jak twierdzą młodzi ludzie naszej szkoły - pozwala im poczuć się dorosłymi, potrzebnymi i ważnymi dla innych. To nauka odpowiedzialności za własne, bezinteresowne podjęte zobowiązania, to światełko do nowego, lepszego świata w drodze do pełnej, dojrzałej dorosłości.

 

webmaster: akkir@poczta.onet.pl

Wydarzenia


Dnia 17 grudnia 2006 roku nasi wolontariusze uczestniczyli w Wigilii Polskiej, która odbyła się na Placu Konstytucji 3 Maja.


Dnia 26 i 27 października 2006 w naszej szkole zorganizowana została zbiórka przyborów szkolnych oraz książek w języku angielskim. Dary zostały  przekazane dla dzieci z Andory w Namibii.


Dnia 26 i 27 października 2006 w naszej szkole zorganizowana została zbiórka przyborów szkolnych oraz książek w języku angielskim. Dary zostały  przekazane dla dzieci z Andory w Namibii.


28.10 przy Zespole Szkół Ekonomicznych odbył się bal integracyjny dla  dzieci niepełnosprawnych.
Brali w nim udział także wolontariusze z naszej szkoły, którzy mieli za zadanie bawić się z  maluchami.
Nie obyło się bez licznych konkursów, występów wokalnych oraz tanecznych.
Bal rozpoczął polonez w wykonaniu dzieci na wózkach inwalidzkich oraz uczniów z PG 13. 
Imprezę uświetnił swą obecnością  Prezydent Miasta Radomia Zdzisław Marcinkowski.
Wszyscy bawili się wspaniale! A my, jako wolontariusze z błyskiem w oku przyglądaliśmy się chwilom radości tych dzieci.  ;)

Monika Buchowicz


strona główna | galeria | plan lekcji | archiwum | mapa | kontakt | administrator